Relacja z Lututowskiego Biegu Wolności 1863
[ 2024-06-12 ]
9 czerwca odbył się Lututowski Bieg Wolności 1863, którego głównym organizatorem była Gmina Lututów oraz Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie, Parafią pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie, Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP Oddział Miejsko - Gminny w Lututowie, Sołectwem Piaski jak również Szkołą Podstawową im. Powstańców 1863 w Lututowie i Przedszkolem Publicznym w Lututowie. Partnerem Wydarzenia jest Województwo Łódzkie.
Myślą przewodnią całej uroczystości było oddanie hołdu poległym bohaterom oraz przekazanie wiedzy młodemu pokoleniu o tym historycznym wydarzeniu, które w 1863 roku rozpoczęło się w Gminie Galewice gdzie zaczęły się pierwsze walki powstańcze na naszych terenach w okresie Powstania Styczniowego. W miejscu pamięci Bitwy pod Koziołkiem, która miała miejsce 15 czerwca 1863 roku „Lututowski Bieg Wolności 1863” rozpoczął się uroczystą mszą polową sprawowaną w intencji obrońców ojczyzny przez Ks. Kanonika Waldemara Gruszkę. Po mszy nastąpiło wciągnięcie flagi na maszt oraz odśpiewanie hymnu narodowego przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej z Lututowa. W dalszej części zaproszeni goście wygłosili przemówienia okolicznościowe oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem Poległych. Pan Marek Zgadzaj wieloletni samorządowiec, pasjonat historii naszej Małej Ojczyzny, autor książki „1863 Koziołek z Pola Bitwy do Wieczności” przedstawił krótki zarys historii z okresu Powstania Styczniowego. Wspomniał bohaterów powstańczych, którzy stracili swoje życie podczas bitew jakie miały miejsce na terenach ziem Gminy Lututów oraz Galewic w 1863 roku. Powstanie styczniowe zwykło się przedstawiać jako zryw nieskazitelnych wręcz bohaterów podręcznikowych. To jednak przede wszystkich akt osobistego poświęcenia i odwagi zwykłych ludzi, którzy zdecydowali się porzucić własne plany i marzenia i stanąć do walki o wolną Polskę. O ich niezwykłych historiach i o pamięci, jaką po sobie pozostawili, opowiada nasza historia, historia, którą dalej możemy a nawet powinniśmy odkrywać dla naszych kolejnych pokoleń.
Bieg rozpoczęła grupa podopiecznych Stowarzyszenia Integracyjnego „Klub Otwartych Serc w Wieruszowie”. Uczestnicy biegu głównego w kategorii OPEN, pokonali dystans
7 kilometrów. Wcześniej odbyły się zmagania na krótszych dystansach, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży w różnym przedziale wiekowym. W „Lututowskim Biegu Wolności 1863” wzięło udział ponad 300 osób.
Każdy uczestnik biegu został odznaczony pamiątkowym medalem, który wręczali m.in. Burmistrz Lututowa Marek Pikuła, Prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie Tomasz Klimecki, Przedstawiciel Wojewody Łódzkiego Iwona Kaźmierska-Małyska, Starosta Wieruszowski Stefan Pietras, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Lututowie Ewelina Zawierta oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lututowie Pan Józef Grzegorek. Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody ufundowane przez sponsorów.
Dla biegaczy przygotowano stoiska :
- Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu, gdzie można było spróbować wyśmienitych serków „ Mój ulubiony”, kuchnia polowa – gdzie można było skosztować przepysznej grochówki, stoisko Rejonowego Banu Spółdzielczego w Lututowie (na którym można było między innymi rozwiązać krzyżówkę z hasłami patriotycznymi) oraz stoisko Firmy PREVIOR i Saltus.
„Lututowski Bieg Wolności 1863” został podzielony na dwa bloki, pierwszy to część związana z biegiem w hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego, drugi to cześć artystyczna, która odbyła się na stadionie sportowym w Lututowie. To właśnie w tym miejscu na pięknej scenie mogliśmy zobaczyć występ Miejskiej Orkiestry Dętej w Lututowie oraz Kapeli ,,Lututowianie”.
Pięknie zaprezentowali się również uczniowie i dzieci w widowiskach oraz inscenizacjach historycznych przygotowanych przez Szkołę Podstawową w Lututowie oraz Przedszkola Publicznego z Lututowa. Na lututowskiej scenie wystąpił także zespół muzyczny AFTERCROP z ZSCKR w Lututowie. Nie zabrakło również występów grup tanecznych MENTAL Junior, MENTAL Kids oraz MENTAL.
Oprawę muzyczną wzbogacił również występ Adama Morasa i Gryfona.
W trakcie „Lututowskiego Biegu Wolności 1863” swoje regionalne potrawy zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Lututów (KGW Chojny, KGW Kopaniny, KGW Zygmuntów, KGW Dymki, KGW Swoboda, KGW Dobrosław, KGW Kluski, KGW Świątkowice, KGW Huta, KGW Łęki Małe). Nie zabrakło stoiska ZSCKR w Lututowie, RBS w Lututowie, stoisk OSP Lututów, OSP Piaski, OSP Huta oraz wielu innych.
Podczas wydarzenia można było także obejrzeć pokaz pierwszej pomocy, profesjonalnie przygotowany przez druhów OSP Lututów oraz OSP Chojny.
Główną atrakcją minionego wydarzenia były koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej ,,CLEO” oraz ,,RED LIPS”.
W roli konferansjera na lututowskiej scenie wystąpiła sama Dyrektor Przedszkola Publicznego w Lututowie Pani Malwina Grzybek.
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej imprezy i jej realizacji. Dziękujemy również wszystkim osobom i uczestnikom całej uroczystości za tak liczne przybycie i tak aktywny udział w biegu. Dziękujemy każdemu za włożony trud, pracę oraz serce aby uświetnić i przygotować to wydarzenie.
Serdecznie Dziękujemy!