W ramach konkursu pn: „ Edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego – edycja 2016” Gmina Lututów w okresie od maja do października 2016r. zrealizowała projekt ekologiczny pn: „Edukacja ekologiczna mieszkańców EKOLututów 2016. Pod takim hasłem realizowano liczne zaplanowane zadania projektu ekologicznego, adresowanego do dzieci, młodzieży jak również pozostałych mieszkańców gminy
Na ten cel gmina otrzymała środki finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w kwocie 9950,00zł.
Głównym celem projektu poświęconemu edukacji ekologicznej było popularyzowanie wiedzy na temat osobliwości przyrodniczych, gospodarki odpadami, zagrożeniach zanieczyszczeń, racjonalizacji odpadów i zapobieganiu ich powstawania. Nasza młodzież i dzieci, pochodząca w większości z niezamożnych rodzin, z regionu, który uważany jest za nieatrakcyjny, dzięki projektowi miała możliwość pozytywnie ocenić swoją ”małą ojczyznę”, dostrzec niezwykłość miejsca, w którym mieszkają, nauczyć się o nie dbać, aby nie straciło swego uroku, by w końcu zrozumieć celowość działań ekologicznych. Nasz projekt stworzył naszym mieszkańcom warunki do świadomego uczestnictwa w przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa ekologicznego.
Już od najmłodszych lat człowiek jest związany ze środowiskiem, ma więc wpływ na jego funkcjonowanie oraz jest od niego uzależniony. Musimy więc pamiętać, że zaśmiecając w bezmyślny sposób środowisko przyrodnicze szkodzimy sobie samym, gdyż jesteśmy nieodłączną jego częścią. Edukacja ekologiczna dorosłych i dzieci dzięki realizacji w/w projektu została połączona z rozrywką społeczności lokalnych, w czasie której propagowane były treści ekologiczne.
W I etapie realizacji projektu zorganizowano Piknik ekologiczny połączony z obchodami Dnia Dziecka, który odbył się w niedzielę 5 czerwca 2016r. W trakcie pikniku zgodnie z programem przeprowadzona została akcja „Wymień nakrętkę , makulaturę , baterie na drzewko ogrodowe lub bilet do kina”, do której zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy gminy. Akcja ta polegała na wymianie 1 kg nakrętek , baterii lub 2 kg makulatury na drzewko lub bilet do kina.
W trakcie pikniku najbardziej aktywni ekologicznie zostali nagrodzeni pamiątkowymi koszulkami, notesami ekologicznymi oraz innymi gadżetami zakupionymi w ramach projektu. Rozdawane były również ulotki informacyjne pod hasłem „Przyroda nie zna nagrody ni kary, zna tylko konsekwencje”.
W kolejnym etapie realizacji projektu zaplanowano i przeprowadzone zostały atrakcyjne konkursy w czterech kategoriach:
- Konkurs plastyczny pn.: „Odpady w czterech porach roku” skierowany do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych z terenu gminy,
- Konkurs plastyczny pn.: „Artystyczny recykling” skierowany do uczniów klas I – III szkół podstawowych z terenu gminy,
- Konkurs fotograficzny pn.: „Segregując, dbam o przyszłość naszej gminy” skierowany do uczniów Gimnazjum z terenu gminy,
- oraz Konkurs na opracowanie projektu zagospodarowania zieleni pn.” Uroki zieleni w lututowskiej przestrzeni” .
W konkursach tych wzięło udział aż 125 uczniów tym uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalnej z terenu gminy Lututów.
Dzięki tym konkursom zainteresowani uczestnicy mieli możliwość pogłębić swoją wiedzę z zakresu gospodarki odpadami, ekologii , ochrony środowiska oraz rozbudzić o dodatkowe zainteresowania proekologiczne. Naszym zdaniem aktywne uczestnictwo w tego rodzaju konkursach znacznie przyczynia się do utrwalenia postaw i zachowań przyjaznych środowisku naturalnemu i wdrożenia się do podejmowania aktywnych działań indywidualnych i zbiorowych na rzecz poprawy stanu środowiska.
Uwieńczeniem realizacji projektu jest z pewnością atrakcyjny kalendarz w którym m.in. znalazły się zwycięskie prace konkursowe zarówno fotograficzne jak i plastyczne. Kalendarz ten przez cały najbliższy rok będzie zdobił ściany w domach naszych mieszkańców i instytucji z terenu gminy jak i powiatu wieruszowskiego.

http://www.zainwestujwekologie.pl
Projekt pn. „Edukacja ekologiczna mieszkańców „EKOLututów 2016” zrealizowany w ramach Edukacji ekologicznej mieszkańców województwa łódzkiego – edycja 2016”
Koszt całkowity zadania – 17800,80 zł
Kwota dotacji – 9950,00 zł